«

»

sep 13 2007

Základný rám kolajiska

Pri stavbe koľajiska je dôležité hneď na začiatku si určiť kde budeme naše koľajisko stavať, kde bude náš výtvor umiestnený v čase keď sa nebude používať a aké bude mať rozmery. Ja som sa z priestorových dôvodov rozhodol pre panel veľkosti 170×125 cm, ktorý bude uskladnený v priestore pod posteľou. Je to jediné voľné miesto s rozmermi potrebnými pre uskladnenie. Aby bolo možné s koľajiskom manipulovať je potrebný pevný a stabilný rám.

Ten môj som vyrobil zo smrekových dosiek 60×20 mm, z ktorých je vytvorená základná mriežka rámu, hranolov na vystuženie rohov 40×40 mm a vrchnej dosky z preglejky hrúbky 6mm. Náradie potrebné na stavbu som mal doma (priamočiara píla, vŕtačka, vodováha, uholník…), tak som mohol začať.

Keďže koľajisko sa bude zasúvať pod posteľ, kde mám voľnú výšku 25cm, musel som zvoliť variantu, kedy je rám na kolečkách asi 1cm nad zemou. Na to som si zaobstaral v obchode s potrebami pre stolárov vyhovujúce malé kolečká, ktoré majú výhodu, že sa dajú otáčať okolo zvislej osi. S koľajiskom sa bude ľahšie manipulovať pri uskladnení a samotnej prevádzke. Pripravené dosky som si narezal na potrebný rozmer a v miestach kríženia vyrezal otvory pre začapovanie. Dosky sú v mieste spoja zalepené stolárskym lepidlom. Tak vznikla základná kostra rámu, kde rozstupy dosiek sú 34x31cm. To je dostatočné na to, aby vzniknutý rám bol pevný a uniesol potrebnú váhu stavby. Zároveň by sa nemal krútiť a spôsobovať tak deformáciu krajiny, ktorú ponesie.

Do rohov vonkajších dosiek som naviac pridal kúsok hranolu 40×40 na spevnenie. Vonkajšie dosky sú k základnej mriežke priskrutkované a zalepené. Okolo vonkajšieho obvodu je vo výške 6mm pripevnený ešte hranol 20x20mm. Ten bude držať vrchnú drevotriesku okolo krajov.


Keďže plánujem, že na kopci bude koncová stanica a nechcem, aby mi vznikali na trati veľké stúpania, rozhodol som sa, že v zadnej časti panelu, kde bude skrytá stanica bude trať klesať pod základnú úroveň a tak získam potrebné miesto. Z tohto dôvodu sú v základnom ráme urobené vybratia, kde bude trať klesať. Zároveň je na obrázku vidieť upevnenie koliesok na doskách rámu.

Pri vyrezávaní podkladu pre stúpanie a klesanie trate som zistil, že zvolená preglejka hrúbky 6mm je ešte dosť tenká a na miestach, kde bude len jedna koľaj sa mierne krúti. Preto som pristúpil k podlepenie týchto úsekov ešte jednou vrstvou. Po podlepení sú aj tieto úseky dostatočne pevné.

Vrchnú preglejku som na rám prilepil a v miestach kríženia dosiek aj priskrutkoval. Ako je vidieť na obrázku, na zaťaženie som použil všetko čo bolo v dosahu a malo dostatočnú váhu :-).

Na záver som rám napustil Chemoluxom, ktorý ho bude chrániť a zároveň mu dal pekný farebný odtieň.

Teraz je pripravený na samotnú stavbu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžte používať nasledujúce HTML tagy a vlastnosti: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>