«

»

sep 16 2007

Námet a plán koľajiska

Koľajisko, ktoré chcem postaviť bude časovo odpovedať prelomu 3. a 4. epochy. Námet síce nieje zo skutočnosti, ale pokúsil som sa ho čo najviac priblížiť skutočnému životu na železnici. Ide o stanicu na jednokoľajnej trati s dvoma vlečkami a časť lokálnej trate zakončenú stanicou s vlečkou pre pílu a depom pre jednu lokomotívu.

Obdobie konca 3. a začiatku 4. epochy (70. a 80. roky) mi najviac vyhovuje hneď z niekoľkých dôvodov: v tomto období sa dajú použiť všetky druhy lokomotív, takže nebude to taký hriech, keď sa medzi dieselovými mašinami objaví na bočnej vlečke ešte staručká para, sortiment výrobkov ponúkaných obchodmi so železničnou tematikou je asi najväčší – spoločné značenie ČSD, vozový park z tohto obdobia sa mi najviac páči a to je predsa najdôležitejšie. V pláne som musel brať ohľad na niekoľko vecí. Ako najhoršie bolo určiť, koľko miesta si môžem v byte dovoliť vyčleniť. Po dlhom uvažovaní ako veľké a kde umiestnené koľajisko bude, som dospel k záveru, že viac ako 170x130cm do bytu nedostanem. Naviac koľajisko nesmie mať na výšku viac ako 25cm aby som ho vedel uskladniť. Nevravím, že je to málo, ale pri pohľade na zábery krásnych koľajísk kolegov umiestnených v samostatnej miestnosti som len ticho závidel. Nevadí. Verím, že časom sa mi podarí vysťahovať z bytu a nasťahovať do rodinného domu. Tam sa hádam nájde aj voľajaká povala :-). Z tohoto dôvodu som plánoval koľajisko tak, aby sa dalo do budúcnosti napojiť na ďalšie časti, ktoré by sa dostavali. Pôvodne som chcel mať dvojkoľajnú trať. Tá mala končiť v stanici (zatiaľ nazvanej Teplice) so štyrmi koľajami. Ďalej mala pokračovať už len jednokoľajka. Na kopci je koncová stanica s vlečkou pre pílu.

Toto riešenie som, ale po preštudovaní plánov staníc a prác ostatných kolegov zavrhol, nakoľko vôbec nezodpovedala skutočnosti. Nemám dosť miesta, aby som mohol vybudovať veľkú stanicu, kde by končila dvojkoľajná trať a prevádzka by asi nespĺňala moje očakávania. Ďalšie prerábania plánov a približné zostavovanie z „papierových koľajníc“ vytlačených v XTrkCAD (výborný pomocník – odporúčam) trvalo asi dva mesiace.


Nakoniec som v pôvodnom pláne zmenil niekoľko vecí. Stanica Teplice bude na jednokoľajnej trati a bude mať 5 koľají, z toho dve manipulačné a tri dopravné. Staničné koľaje sa zmenou zhlavia predĺžili asi o 40cm. Ďalej sa tu nachádzajú dve vlečky. Jedna je vlečka pre fabriku so skladiskom a druhá pre sklad pohonných hmôt. Ten bude na koľajisku len čiastočne (časť areálu so zásobníkom PHM a prečerpávacou stanicou).

V zadnej časti koľajiska bude časť lokálnej trate s koncovou stanicou. Skutočná stanica je v stredných Čechách (názov som už bohužiaľ zabudol). Bude obsahovať tri koľaje, nepoužívanú odstavnú koľaj so skladom (možno pristavím aj voľajaký nepojazdný vagón), vlečku pre nakládku dreva a malú výhrevňu pre jednu lokomotívu, ktorá má na starosti posun pre vlečku.

V skrytej časti pod koncovou stanicou bude stanica pre odstavovanie a otáčanie súprav s troma koľajami a vratnou slučkou. Po namodelovaní na počítači mi vyšlo, že stúpanie na koľajisku sa bude pohybovať od 2,5 do 3,5% a najmenší polomer na hlavnej trati bude 35cm a 30cm na lokálnej trati. Do budúcnosti som uvažoval, že by sa pristavovalo k pravej časti panelu, kde by sa upravilo pravé zhlavie stanice Teplá, kde by trať nešla do tunela, ale pokračovala by krajinou a tak odstránila situáciu, kedy vlak vchádza do stanice z tunela a zase do tunela odchádza.