«

»

dec 08 2007

Testovací okruh

Skôr ako sa pustím do stavby samotného koľajiska, chcel som si niektoré veci, ktoré som našiel na internete ako sa vraví sám osahať. Práve preto som si zbudoval tento malý okruh rozmerov 92x67cm, na ktorom som si sám vyskúšal a ďalej budem skúšať niektoré postupy, ktoré potom použijem pri samotnej stavbe. Ďalej ho budem používať na skúšanie zapojení pre DCC a samozrejme pokiaľ nebude hotový veľký panel aj na jazdenie :-).

Skúšobný okruh som poskladal na drevotrieske hrúbky 10mm, teda má iný základ ako bude použitý na koľajisku. Drevotriesku som zvolil preto, aby som nemusel konštruovať žiaden rám a aby sa dalo s oválom ľahko manipulovať. Zospodu má prilepené 4ks umelých nožičiek výšky asi 4cm.
Použité koľaje boli zostatky po plánovaní koľajiska. Sú tu použité 2ks ľavých výhybiek EW1 a 1ks IBW, všetko zo stavebnice. Koľajnice sú prúty Tillig (83500) nasunuté do pražcov dĺžky 22cm (83025) s motívom dreva. Neskôr na koľajisku použijem rovnaký materiál, ale namiesto prútov 835000 použijem morené (85500).
Ako podklad pod koľaje som skúsil niektoré materiály, ktoré som našiel na internete. Ako prvé som skúsil bez podkladového materiálu a bola to hrôza :-). Pri nových mašinách ani nie, ale pri BTTB to bol zážitok ako na skutočnej železnici. Navyše dosť ťažko sa mi modeloval násyp koľají, ktorého rozmery som našiel v norme, alebo na LokoPin-e . Ďalej som vyskúšal korkový pás hrúbky 3mm, tvrdený polystyrén pod plávajúce podlahy tiež hrúbky 3mm a nakoniec Miralon v hrúbkach 2 a 3 mm.

Korok a Miralon som lepil Chemoprénom, lebo ten aj po zaschnutí zostal „gumový“ a tlmil hluk. Polystyrén som musel lepiť disperziou, ale po zaschnutí sa jeho tlmiaci účinok stratil a preto som ho už ďalej nepoužíval. S korkom to bolo niečo podobné. Po nalepení koľaje a následnom zaštrkovaní sa hlučnosť zvýšila. Pri ňom mi ešte dosť vadila aj jeho podstatne vyššia cena a prácnejšie opracovávanie. Nakoniec som sa rozhodol používať Miralon.

Najskôr som sa bál jeho zvlneného povrchu, ale po natretí dosky Chemoprénom, prilepení a zaťažení sa povrch krásne vyhladil a zostal rovný. Po zaštrkovaní sa tiež dosť zhoršili jeho tlmiace účinky ale nie ako pri ostatných materiáloch. Naviac podľa rozmerov podložia by malo byť toto zložené z dvoch vrstiev. Základ trate mi tvorí 3mm Miralon pomocou ktorého sa dajú modelovať odtokové kanále po boku trate a na ňom bude ešte druhá vrstva 2mm Miralonu, ktorá tvorí samotný podklad koľaje.

Je to lacný a ľahko opracovávateľný materiál (ostrým modelárskym nožíkom), ktorý sa používa ako podložka pod plávajúce podlahy. Ja som si na orezávanie krajov zhotovil prípravok s potrebnými rozmermi. Jeden pre rezanie obidvoch vrstie a jeden pre rezanie len vrchnej vrstvy.

Samotná koľaj je na vrchu zalepená disperzným lepidlom kvapkami medzi pražcami vo vzdialenosti asi 5cm. Ďalšie spevnenie dosiahnem zaštrkovaním.
Ako štrk som hľadal náhradu za pre mňa drahé kupované materiály. Na skúšku som si kúpil sáčok štrku od Poláka vzor dolomit a hrdzu a hľadal im podobné.


Vyskúšal som obehnúť okolité kameňolomy, ale nič vhodné som nenašiel. Tak som skúsil preosiať bežný štrk, ale pri ňom mi nesedel farebný odtieň.

Nakoniec som našiel lacný materiál, veľmi podobný originálu a hlavne pomerne lacný. V stavebninách som kúpil 50kg vrece omietky MVR, pri ktorej výrobca garantuje zrná do max. 1mm.

Na preosievanie som si v železiarstve kúpil štyri kovové sitka asi na čaj s rôznou veľkosťou očiek. Postupným preosievaním som získal potrebný rozmer 0,5-1mm pre koľaje a ostatné veľkosti pre náklad na vagóny, cesty …
Zaštrkovanie robím rovnako ako väčšina modelárov. Preosiaty, umytý a vysušený štrk sypem na prilepené koľajnice a suchým štetcom zarovnám do požadovaného tvaru. Po urovnaní druhou stranou štetca niekoľko krát udriem po temene koľaje aby sa štrk, ktorý zostal na pražcoch pekne usporiadal. Pomocou pipety naberiem z pohára pripravenú vodu s troškou jari a pokvapkám po budúcom násype. Štrk sa uľahne a hneď vidím ako bude vyzerať po zalepení. Samotné lepenie robím zmiešaným Herkulesom s vodou 1:3 pomocou pipety. Zmesou nešetrím, ale poriadne všetko zalejem. Tu sa ukázala hlavná výhoda dvoch vrstiev Miralonu zlepených Chemoprenom. Herkules totiž zatečie cez prvú vrstvu po lepidlo. Tá potom stvrdne a drží tvar. Bohužiaľ stratí sa jej izolačná vlastnosť. Druhá vrstva zostáva ale nezlepená a celková hlučnosť prechádzajúcich mašín je tak aspoň podla mňa najnižšia. Výsledná koľaj potom vyzerá asi takto.


Ďalej je vidieť ako vyzerá zaštrkovaná výhybka – momentálne ešte s umelou srdcovkou.

Tie sa tiež moc neosvedčili a tak som pristúpil k ďalšej úprave a výhybky budú vyzerať asi takto


Podrobný postup prestavby bude v prvej časti stavby hlavnej stanice.

Okruh má slúžiť nielen na testovanie podložia, ale hlavne na testovanie elektroniky. K tomu potrebujem mať urobené jednotlivé izolované úseky, ku ktorým sa bude dať ľahko pripájať testovaná elektronika. Preto som sa rozhodol okruh rozdeliť na 8 izolovaných častí a dve odstavné koľaje. Jednotlivé časti majú káble k obom koľajam priletované zospodu a vyvedené na panel na piny konektoru, ktorý sa dá zohnať predajniach s elektronickými súčiastkami.

Pokiaľ potrebujem vytvoriť jeden okruh bez prerušenia, použijem jumpre používané v PC na spojenie susedných úsekov a mám vodivé spojenie celého okruhu. Ak potrebujem vytvoriť jeden, alebo viac izolovaných úsekov, jednej alebo oboch koľajníc, vytiahnem príslušné spojky z ovládacieho panelu a pripojím na ich miesto prívod z iného zariadenia. Na kolajniciach sa nemusí nič letovať a samotné prestavenie okruhu sa dá urobiť ani nie za minútku. Napájanie sa dá zvoliť buď analóg, alebo DCC. Z panela idú dva káble s krokodílmi na konci, ktoré si zapojím buď na FZ1, alebo výstup zosilňovača Roco.
Zatiaľ nemám odladené a odskúšané prestavníky. Skúšal som použiť staré BTTB montované zo spodku podľa plánu na Trainmanii , ale s výsledkami som nebol moc spokojný. Nepodarilo sa mi ich nastaviť tak aby spoľahlivo prehodili výmenu. Pokiaľ som ich montoval z vrchu tak fungovali skoro bez problémov. Možno ich použijem v tuneloch. Na viditeľné časti buď elektromagnetické od Peco, alebo niektoré motorické. Môžete mi napísať do komentára vaše skúsenosti s prestavníkmi na modelové výhybky TT od Tilligu.
Na záver celkový pohľad na skúšobný okruh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžte používať nasledujúce HTML tagy a vlastnosti: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>