«

»

dec 03 2007

Internationale Modellbahn Ausstellung Munchen 2007

Počas víkendu som zavítal na krátku návštevu do Mníchova. Ako si tak blúdim a hľadám správnu cestu, narazím na informáciu na billboarde, že od soboty začína na Neue Messe Munchen 25. medzinárodná výstava železničných modelov, ktorá sa koná každé dva roky. Nedalo mi, aby som túto príležitosť nevyužil a šiel som sa pozrieť čo je nové v tomto svete.


Hneď na začiatok musím, ale napísať, že som bol mierne sklamaný. Nakoľko išlo o predajnú výstavu, bolo možné zakúpiť aj ponúkané výrobky firiem, ale vo väčšine prípadov boli ponúkané zľavy maximálne do 10%. To ešte nieje tak zlé, ale pre záujemcov o TT boli k dispozícii tak maximálne traja predajcovia a žiadna novinka sa nekonala. Tak som si aspoň prezrel pokrok v DCC riadení koľajísk. Tam panovali väčšinou riadiace jednotky s dotykovými LCD displejmi a napojením na počítač. Jeden z nich na ukážku je od firmy Zimo,

ale tak isto Viessmann ukázal svoj model digitálnej centrály a bolo na čo pozerať.
Ďalej sa dali zohnať samozrejme rôzne modely lokomotív, vozňov, budov od tých najväčších – záhradných mierok až pre mňa moc miniatúrne Z 1:220, náradie a LED diódy, ale nikde som nevidel žiadneho výrobcu motorčekov pre modelovú železnicu. Ďalším, pre mňa najväčším sklamaním, bol stánok Tillig-u, ktorý okrem koľajiska a asi 15tich modelov vo vitríne mal k dispozícii pre deti postavený okruh zo start setu s Rosničkou a to bolo všetko. Veru, čakal som viac :-(.
Ďalej bolo možné si prezrieť vystavené koľajiská či už firemné, alebo klubové. Tu pridávam zopár záberov. Už dopredu sa ospravedlňujem za kvalitu fotiek, ale mal som so sebou len malý kompakt bez optického zoomu – nuž nečakal som, že takéto niečo zažijem zrovna tento víkend:-).

Začíname modelármi z Augsburgu, ktorý mali postavený layout vo veľkosti H0.


Hlavnú stanicu mali ovládanú počítačom

Vedľa stál miniatúrny svet vo veľkosti Z aj s letiskom 🙂


Ďalšou skupinou boli železniční modelári z Osnabruck-u a ich koľajisko v H0


Pre deti a začínajúcich modelárov bola k dispozícii Bastelgarten, kde si skúšali vyrábať vlastné diorámy. A záujem bol riadny.

Pre záujemcov o TT tu boli zástupcovia z domáceho TT klubu Bayern. Takto asi vyzerajú ulice Mníchova 🙂


Zo štúdia ART&DETAIL sa pochválili s nádhernými zákutiami stanice


a obrovským viaduktom


Poslednými zástupcami z klubov boli ľudia z Leutkirchenu so svojím modelom v H0


Ďalej sú už koľajiská vystavujúcich firiem. Ako prvé je už spomínané od Tilligu v TT


ďalej vystavoval Marklin


Fleischmann priviezol až dve. Jedno bolo v mierke N s funkčnou ozubnicovou dráhou a jazdilo sa na ňom o dušu


niekedy až moc 🙂

a druhé, zimné vo veľkosti H0


BRAVA predstavila model veľkosti H0


Taká bola teda výstava z môjho pohľadu. Pokiaľ ju chcete stihnúť na vlastné oči, tak asi až o dva roky. Momentálne trvá od 1.12. do 4.12. Vstupné je 11,- EUR, ale pokiaľ vám stačí na prezretie čas od 14.00 do 18.00 tak postačí aj 6,50 EUR čo je už slušná cena.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžte používať nasledujúce HTML tagy a vlastnosti: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>