«

»

dec 09 2007

Prestavba IBW a EW1

V poslednom článku som sľúbil postup prestavby IBW a EW1 na výhybku s kovovou srdcovkou. Podobne ako u ostatných kolegov aj u mňa bol problém s prechodom krátkych lokomotív cez umelohmotnú srdcovku výhybky bez zastavenia modelu pri pomalej rýchlosti. Preto som sa rozhodol tieto výhybky upraviť.

Na koľajisku budem používať výhybky zo stavebníc Tillig. Konkrétne oblúkové IBW (83410 a 83411) a krátke EW1 (83430 a 83431). Ide o stavebnice výhybiek, ktoré vychádzajú o málo lacnejšie ako poskladané. Ja som sa rozhodol pre ne hlavne z dôvodu: ceny, možnosti prestavby na výhybku s kovovou srdcovkou a výmeny lesklých koľají za morené – tmavé.
Tu prinášam môj postup prestavby. Z celej stavebnice som použil len podložie s pražcami, jazyky výmeny a tiahlo pre jazyky (pri IBW aj mosadzné kolíky). Začal som obrúsením umelej srdcovky pomocou brúsneho kotúčika. Skúšal som ich odfrézovať malou frézkou, ale tento spôsob sa mi viac osvedčil.


Ďalej som podložie nastriekal matnou farbou hrdze, ktorá bude slúžiť ako základ pre ďalšiu patinu. Nasledovalo nasunutie bočných oporných koľají, ktoré som použil z tmavých prútov Tillig. Vyzerajú veľmi dobre a keď sa na vrchu ešte zbrúsi tmavá farba šmirglom, alebo brúsnou kockou budú verne napodobňovať používanú koľajnicu.

Upevnenie výmen sa nezmenilo. Ďalej som si pripravil nové časti výhybky. Nameral a odrezal pomocou rozbrusovacieho kotúčika – veľmi dobrý pomocník.

Nové časti som zasunul na pôvodné miesto zo strany srdcovky.

Na uchytenie výmen som použil pôvodný mosadzný kolíček. Teraz sa už s ním manipulovalo oveľa jednoduchšie ako pri skladaní pôvodnej výhybky. Tam som ho neraz hľadal na podlahe.

Na troch pražcoch je potrebné zbrúsiť aj imitáciu šróbov, ktoré zavadzajú. Nakoniec som zabrúsil ďalšie prúty a vyformoval kovovú srdcovku.

Posledným krokom nateraz je zalepenie nových častí sekundovým lepidlom. Stačí malá kvapka na niektoré miesta pripevnenie koľaje k pražcom. Neskôr po zaštrkovaní koľají natriem z bokov ešte jazyky výmeny hrdzavou, aby splynuli s ostatným okolím.
Elektrické zapojenie bude vyžadovať jeden prepínací kontakt prestavníku (prípadne na prepínači na ovládacom panely) na novú srdcovku a jazyky výmeny, ktoré budú teraz tvoriť jeden elektrický celok a budú mať polaritu vždy tej koľaje, ku ktorej budú jazyky prestavené. Nechcem sa spoliehať na lektrický kontakt medzi jazykom a koľajnicou, aj keď možno by aj ten stačil. Ďalej budem musieť odizolovať obidve koľaje novej srdcovky od okolitých koľají.
Nakoniec ešte dva zábery na prerobenú výhybku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžte používať nasledujúce HTML tagy a vlastnosti: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>