«

»

dec 16 2007

Pokládka koľají v stanici Teplice

Tesne pred najkrajšími sviatkami som sa dostal k samotnej stavbe koľajiska. Po naplánovaní a prípravných prácach som začal s pokládkou koľají v budúcej stanici nazvanej Teplice.

Ako základ pod koľaje som pomocou Chemoprenu nalepil na celom budúcom koľajisku 3mm hrubý Miralon používaný ako podložku pod plávajúce podlahy. V mieste stanice Teplice bude len táto jedna vrstva, na zvyšok koľajiska pôjde neskor ešte jedna 3mm vrstva.
Na tento základ som začal pomocou metra a uholníka začal prenášať polohu jednotlivých koľají a výhybiek z plánu.

Používal som ich ako pravouhlú sústavu, kde počiatočný bod 0,0 bol v ľavom dolnom rohu preglejkovej dosky – rovnako ako na pláne z XTrCad-e. Namerané miesta som vyznačil fixom na Miralon (veľmi dobre sa po ňom píše).

Ďalej už nasledovala kompletizácia najskôr ľavého a potom pravého záhlavia stanice. Všetky výhybky som upravil podľa postupu z článku prestavba IBW a EW1 na výhybku s kovovou srdcovkou .


Izolované úseky som robil pomocou spojok z umelej hmoty. Originálne spojky Tillig som rozrezal na dve časti, odstránil som výplň v strede spojky a použil ako dve spojky. Koľajnice som navzájom odizoloval kvapkou sekundového lepidla a premeral spoj či je nevodivý. Takto spojené koľajnice sú tesne na sebe, spojka nie je taká dlhá a bude sa dať ľahšie zamaskovať a bude stačiť polovica kupovaných spojok. Sekundové lepidlo dobre izoluje a zároveň spevní spoj.

Napájanie koľajníc robím odspodu, aby nebolo vidieť pripájané vodiče. Na výhybkách letujem lankový vodič na jazyky výmeny, tuhý drôt na srdcovku a pevnú časť výmeny.


Drôt má dĺžku 4-5cm a cez navŕtané dierky do preglejky ho prevediem na spodnú stranu panelu, kde sa bude napájať na vodič k elektronike.
Tu je ľavé záhlavie ešte bez koľaje pre vlečku a odstavnej koľaje

a na kompletne položené koľaje aj s predbežným umiestnením budov (tie pochádzajú ešte z môjho prvého koľajiska a budú sa všetky postupne upravovať). Koľaje sú upevnené zatiaľ len špendlíkmi a prívodnými káblami zahnutými pod doskou.


Dočasné upevnenie zabezpečia kvapky Herkulesu medzi pražce koľajníc vo vzdialenosti asi 6-7cm. Ako provizórne na zapojenie elektroniky, doplnenie detailov koľajiska a odskúšanie to stačí. Neskôr pri zaštrkovaní to celé bude zaliate lepidlom a zafixované.


Momentálne teda koľajisko schne zaťažené a ja začínam dávať dokopy elektroniku pre napájanie a sledovanie obsadenia úsekov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžte používať nasledujúce HTML tagy a vlastnosti: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>