«

»

jan 24 2008

Digitalizácia Hektora

Po prestavbe Hektora z dielne BTTB a preznačení na T435 057 🙂 som pokusne prešiel aj na remotorizáciu, osadenie dekodéra a osvetlenia. Ako to dopadlo? Dobre ide a svieti 🙂

Na digitalizáciu som použil dekodér Zimo MX620, ktorý má 4 výkonové výstupy. Okrem nich v prípade potreby a po vypnutí SUSI má ešte dva, ale na tie sa nedá priamo zapojiť LED dióda, pretože nie sú stavané na takú záťaž. Motorček som použil Mashima z rozobratej V100 (škoda, že som si netrúfol použi aj rozvody, bolo by to perfektné. Ale na začiatok stačí aj toto). Z motora som odstránil na jednej strane zotrvačník a zmršťovacou bužírkou som ho napojil na pôvodnú osku. Motor je uložený nabok, aby sa zmestil pod kapotu, zotrvačník potom zaberá asi polovicu miesta pre strojvedúceho. Motor je prilepený Chemoprénom aj s dekodérom na doštičke, ktorá zakrýva dlhý slimákový hriadeľ (neviem ako to nazvať).

Kábliky sú zapojené podľa zapojenia od výrobcu: červený a čierny na koľaje, oranžový a šedý na motor a káble pre napájanie svetiel na konektor. Ten som umiestnil pod zotrvačník. V starej CD-ROM som okrem šikovných motorčekov našiel aj plochý kábel a konektor zrovna pre päť vodičov.

Na osvetlenie som použil SMD diódy v púzdre 0603 pre predné a zadné osvetlenie a osvetlenie kabíny. Pre reflektory som zohnal biele, ale len v púzdre PLCC2, ktoré je trošku väčšie. Súčiastky som lepil sekundovým priamo na kasňu, nakoľko sa mi nechcel robiť plošný spoj. Ako vodiče som použil lakované drôtiky z vinutia starého transformátora. Sú tenké a majú na sebe aj izolačnú vrstvu. Nabudúce si to ale asi rozmyslím, bola to trošku piplačka odstraňovať izoláciu v tak malých priestoroch :-).

Keďže som chcel ovládať 5 funkcií a dekodér mal len 4 výstupy musel som trošku zapojiť elektroniku a síce dva tranzistory v spínacom režime, ktorými povoľujem cez funkciu F1 zapnutie horného reflektora. Funkciou F2 zapínam a vypínam osvetlenie kabíny a svetlom klasicky predné a zadné svetlá. Funguje to teda tak, že pokiaľ chcem mať zapnutý reflektor , musia byť zapnuté svetlá a tiež zapnutá funkcia F1. Reflektor potom prepína podľa smeru jazdy spolu so svetlami. Ak chcem len svetlá bez reflektora, vypnem F1. Osvetlenie kabíny je nezávislé od ostatných a púšťa sa F2. Celé som si to najskôr spočítal a vyskúšal na laboratórnom zdroji. Fungovalo to perfektne. Iné to bolo po zapojení na dekodér. Podľa všetkého jeho výstupy nie sú až také presné, zostáva na nich zbytkové napätie aj keď je výstup vypnutý a tranzistory sa úplne nezatvoria a reflektor jemne bliká aj keď je vypnutý. Ale moc mi to nevadí, lebo ide naozaj o starú mašinu a už má asi aj nejaké chybné kontakty stykačov. Pokiaľ je zapnutý svieti bez problémov. Ďalším prekvapením bolo, keď som na výstupoch dekodéra nameral 20V jednosmerných a tie zraziť pri 15mA na 2V pre diódy… Výstup dekodéra som cez CV60 nastavil na 12V, ale aj tak som celé zapojenie navrhol tak aby vydržalo aj tých 20V a neroztavilo kasňu. Preto som namiesto jedného SMD odporu pre každú diódu použil tri nižšej hodnoty a zapojil ich do série. Celkový stratový výkon sa tak zvýšil z 0,25W (jedného odporu) na 0,75W(troch odporov). Teraz sa už nehrejú.
Nakoniec som vytvoril imitáciu interiéru a zakryl zotrvačník, ak by bol niekto zvedavý a nakúkal do vnútra :-).

Na záver tu mám ešte zopár záberov. Kapota je zatiaľ len položená, preto úplne nedolieha na rám podvozku.
Večerný záber – zapnuté osvetlenie interiéru a zadné svetlá. Naľavo na porovnanie Sergej od Tilligu.

Zapnutý aj reflektor – svieti naozaj výborne.

A cez deň. Vpredu mu svieti len jedno svetlo. Už fakt potrebuje generálku.

V zadu – zapnutý interiér a zadné svetlá. Vidno aj stierače na oknách 🙂

Takto bude jazdiť večer – zapnuté svetlá a reflektor.
Výmena motora, osadenie a vyčistenie kolies a kontaktov pomohla jazdným vlastnostiam modelu. Dokáže sa hýbať slimačou rýchlosťou a aj pekne plynulo, ale jeho prevody sú poznať aj tak. Mám ešte jeden, ktorý som chcel pôvodne prerábať, ale radšej počkám na lept od Hekttora, prípadne použijem len novú kapotu, pokiaľ ich ešte Dan má. Ostatné určite požijem z V100.

1 comment

 1. Andreas Gandel

  Zdravím, parádne spracovaný model a aj jeho digitalizácia. Veľmi ma zaujalo ako ste spravili pomocou tranzistora oddelene ovládanie pozičných svetiel a reflektora, a ak možem poprosiť o schému zapojenia, ktoré ste použili. Mám podobný problém so svetlami na mojej 721, kde mam len 2 funkčne výstupy (f0r a f0f) a chcem mat zvlášť zapínateľného pravé svetlo od ľavého kvôli posunu.
  Este raz fakt dobre poriešená digitalizácia.
  Ďakujem za odpoved a radu,
  s pozdravom A. Gandel-KŽM Bojnice
  a prajem Vám príjemný čas strávený pri modeloch

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžte používať nasledujúce HTML tagy a vlastnosti: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>