«

»

feb 24 2008

Zapojenie DCC I.

Postupne som sa dostal k zapojeniu elektroniky koľajiska. Už na začiatku som sa rozhodol pre ovládanie digitálom a zber informácii z koľajiska pre neskoršiu možnosť riadenia počítačom. Použité komponenty sú domácej výroby. Niektoré od NJ model, ostatné som si už navrhoval sám.

Už pri pokládke koľají som si rozdelil stanicu celkovo na 19 samostatných úsekov. Možná sa to zdá veľa, ale chcem mať prehľad o obsadení každého úseku, alebo výhybky samostatne a pri použití doma zostavených modulov, ktorých cena je neporovnateľne nižšia ako od Lenza, to už nie je rozhodujúce. Na fotke je ešte zakúpený modul, ale ostatné sú už podľa schém z internetu a vlastných návrhov. Ide o modul napájania 4 úsekov, ktorý sa pri použití komponentov Lenz ďalej pripája k LR101. Ja ich budem pripájať k vlastným modulom zberu dát, ktoré momentálne pripravujem.

Zbernicu J,K som riešil na hlavnej časti lankom 1,5mm2 červenej a čiernej farby. Jednotlivé prívody k modulom a k úsekom sú už potom s lankom 0,35mm2. Na rozvetvenie som použil svorkovnice z elektroinštalačných krabíc a očká, ktoré som letoval na vodiče. Spoj som zaizoloval teplom zmršťujúcou sa bužírkou.

Na koľajisku používam nasledujúce farby vodičov:
červený – K – južná koľaj v stanici
čierny – J – severná koľaj v stanici
hnedý – napájanie južnej koľaje úsekov
žltý – napájanie srdcoviek a jazykov výhybiek
modrý – 16V str. – spoločný vodič
biely – 16V str. – prívod z dekodérov príslušenstva

Po natiahnutí niekoľkých vodičov som rád, že som nezvolil len jednu farbu. Asi by som sa v tom už len ťažko vyznal, hlavne ak sa niekedy pustím niečo prerábať.

Celkový pohľad na časť koľajiska. Za letovačkou je vidieť rozvod J,K, v pravo okolo kraja potom 16V striedavých. Ešte príde natiahnuť zbernica pre zber dát a osadiť moduly pre zber dát, doplniť dekodéry príslušenstva (výhybiek) a návestidiel. Vcelku dosť na tak malý panel :-).
Aby sa dalo s panelom ľahko manipulovať pri skladovaní a jazdení, rozhodol som sa zamontovať čo najviac komponentov do vnútra. Teda zosilňovač DCC signálu a napájanie 16V str. pre prestavníky a 12V pre osvetlenie bude súčasťou panelu. Pri jazdení sa potom pripojí len kábel do 230V, pripojí transformátor pre DCC a Multimaus a môže sa začať jazdiť. Na začiatok bude prestavovanie výhybiek len pomocou ovládača, neskôr sa pokúsim urobiť ovládací panel ako druhý ovládač DCC s klasickým plánikom staníc, ovládaním cez tlačítka a indikáciou pomocou LED diódy. To sa mi totiž veľmi páči. Zároveň nebude problém s možným pripojením počítača.
K zabudovaniu zosilňovača do prednej dosky som ho musel najskôr mierne upraviť. Všetky výstupu sú totiž vpredu, ale diódy indikujúce prevádzku a preťaženie vzadu. Ja potrebujem aby boli tiež vpredu a naopak, aby som mal vzadu výstup zosilňovača. Tak som ukončil jeho záručnú dobu 🙂 a rozobral ho.

Úprava je jednoduchá, stačí pomocou káblikov presunúť LED diódy na predný panel a k výstupnému konektoru pripojiť ešte jeden (ja som použil konektor z napájania v počítači), vyviesť ho na zadný panel a následne zmontovať.


Teraz sa už dá zabudovať pekne na prednú stranu panelu a je vidieť všetko čo potrebujem. V prípade, ak by som ho potreboval na testovací okruh, dá sa veľmi ľahko vymontovať a použiť na iný účel.

Takto vyzerá elektrika momentálne. Káble sú posťahované montážnymi páskami a čakám na dodanie prestavníkov k výhybkám. Nakoniec som sa rozhodol použiť pre stanicu Teplice prestavníky Conrad, hlavne pre ich cenu a tichú prevádzku v porovnaní s Tilligom. Tie použijem pre koncovú stanicu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžte používať nasledujúce HTML tagy a vlastnosti: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>