«

»

mar 11 2008

Zapojenie DCC I. – perestrojka :-)

txt00019Tak som sa znovu poučil na vlastných chybách a vrátil o kúsok späť. Pri zapájaní ďalších a ďalších úsekov a prestavníkov som sa dostal do momentu, kedy som konštatoval, že na tak malom mieste mám strašne veľa vodičov (aj keď ide o DCC). Preto som pristúpil k prestavbe zapojenia.

Pri zapojovaní jednotlivých vodičov som zistil, že zvolené riešenie s letovaním tenkého drôtiku ku koľajniciam a pripojením vodiča až naň je síce dobré z pohľadu práce, ale menej už z pohľadu spoľahlivosti. Po treťom odtrhnutom drôtiku som sa rozhodol letovať vodič priamo na pätu koľajnice. Je síce potreba si nechávať dlhšie vodiče a pri zapájaní je teda viac odpadu, ale spoje sú oveľa kvalitnejšie a v konečnom dôsledku sa ušetrí na neskorších opravách. Bolo preto potrebné odtrhnúť pripevnené koľaje, zaletovať vodiče a znova koľaje umiestniť na svoje miesto. V tom čase som používal na lepenie zriedený Herkules a aj ten som dával len na pár miest, preto nebol problém s jeho odlepením po navlhčení vodou. Zaletoval som nové vodiče a pri tej príležitosti zmenil aj zapojenie výhybiek. Pôvodné zapojenie, kedy som mal tri vodiče na každú výhybku (jeden na srdcovku, jeden pre pevnú časť jazykov a jeden pre pohyblivú a všetky tri boli spojené k jednému prepínaču) som nahradil iným zapojením

Je síce potreba o jeden prepínač viac na napájanie koľají, ale zato je pod napätím vždy len jeden jazyk a možnosť skratu je tak podstatne nižšia. Ďalej som ku každej výhybke priletoval aj vodiče k prepínaču pre napájanie srdcovky, aby som ich potom nemusel ťahať pod povrchom, ale mám ich k dispozícii hneď pri prestavníku (odporúčam – osvedčilo sa). Potom zapojenie vyzerá asi takto:


a zospodu

Zapojenie úsekov sa nezmenilo, len je väčší poriadok vo vodičoch


Zapojenie hlavných rozvodov som prerobil s použitím svoriek zaletovaných na DPS. Je to praktickejšie ako použitie očiek a aj zaberie menej miesta.

Ďalej som pokračoval zapojením prestavníkov. Najskôr som si objednal serva od Tilligu, ale keď mi prišli, zistil som, že nie všade sa mi zmestia. Na niektorých miestach mi zavadzal rám koľajiska tak, že by sa musel úplne prerezať. Nakoniec som ich nechal pre koncovú stanicu a na spodný okruh som zvolil Conrad, hlavne kvôli jeho cene a tichému chodu. Vyskúšal som dva v teste a vcelku sa osvedčili. Pokiaľ sa dobre nastavia a potom pevne pripevnia o podložku (Herkulesom) je ich prestavovanie spoľahlivé a jazyky pevne držia pri koľaji. Tiaž nieje problém pripevniť ešte dva mikrospínače po 18,-Sk. Celkovo potom stojí prestavník pre jednu výhybku do 240,-Sk čo je slušná cena.


Nakoniec som si pripravil ešte miesto pre indikačný panel. Bude na ňom indikácia jednotlivých napätí DCC, 16V~ a 12V= pomocou LED diód a prepínač na programovanie CV. Budem mať len jednu centrálu a zosilňovač a pokiaľ budem chcieť programovať len jeden dekodér, prepnem prepínač a tým sa odpojí DCC napätie od všetkých úsekov okrem jedného. Koľajisko síce nebude vtedy funkčné, ale aspoň nebudem musieť skladať všetky lokomotívy dole z koľají.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžte používať nasledujúce HTML tagy a vlastnosti: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>