«

»

máj 18 2008

T679.1427 a zvukový dekodér

Hneď ako sa mi dostal do rúk tento model od Tilliga, som vedel, že to chce niečo viac ako len svetlo. Je to jedna z mojich najobľúbenejších lokomotív a je škoda, že už zmizli z našich tratí.

Do modelu som si zohnal dekodér SL74 pre dieselové stroje (zvuk asi ešte neskôr nahradím originálnym, pokiaľ sami ho podarí zohnať), ktorý sa dodáva spolu aj s malým reproduktorom.

Model som rozobral a začal s úpravami. Najskôr som chcel osadiť dekodér na pôvodne určené miesto a reproduktor do nádrže. To sa mi ale nepodarilo, lebo dekodér je predsa len o niečo väčší ako klasické mikro dekodéry. Tak isto sa mi nepáčil zvuk, ktorý sa šíril z nádrže. Bol posadený dosť vysoko a chýbali mu basy. Tieto stroje boli dosť hlučné a toto sa im nepodobalo. Preto prišiel na rad druhý pokus a dekodér aj s reproduktorom a konektorom pre svetlá skončili na záťaži. Na tú som najskôr nalepil doštičky, aby som ju odizoloval.

a následne pripevnil pomocou obojstrannej pásku dekodér aj reproduktor. Úpravy boli potrebné len na jednej kabíne, do ktorej zasahuje časť dekodéra. Tam som vytvoril z doštičiek jedno oddelenia a tak zakryl dekodér, aby ho nebolo z vonku vidieť.


Pre prívody z koľají som použil pôvodný plošný spoj a cestičky pre osvetlenie. Odstránil som všetky pôvodné súčiastky a pridal dve prepojenia.

Nakoniec som použil aj izolačnú podložku, ktorá bola pôvodne pod motorom. Teraz je na dekodéri a chráni ho pre prípad, že sa odtrhnú odpory, ktoré sú pre svetlá nalepené pod stropom.

Po dosť dlhom uvažovaní ako urobiť svetlá som sa rozhodol použiť časti z pôvodných svetlovodov. Na každej strane lokomotívy sú dve žlté (svietivosť 100mCd) a dve červené (8mCd) SMD LED diódy veľkosti 0805 a jedna vysoko svietivá biela pre reflektor. Na predné svetlá som použil odrezané konce svetlovodov, na ktoré som nalepil po jednej žltej a jednej červenej dióde. Miesto je tam presne pre ne dve.

Dekodér má 4 funkčné výstupy. Svetlá sú zapojené vždy dve červené na jednej strane a dve žlté do série a predradný odpor. Preto pri zapnutých svetlách budú vždy svietiť žlté vpredu a červené vzadu. Ďalšie dva výstupy som použil pre reflektory, ktoré sa zapínajú samostatne. Na ne som použil tiež časť s pôvodného svetlovodu, na ktorého koniec som prilepil diódu a zatrel na čierno, aby svetlo nepresvitalo.


No a tu je výsledok: spredu

zo zadu (na obrázkoch rozdiel medzi červenou a žltou tak nevynikol, ale v skutočnosti je to pekne vidieť)

a jedna skupinová :-), na ktorej je už aj v pozadí Rosnička, ktorá ma momentálne dosť trápi – nedarí sa mi nájsť pre ňu poriadny dekodér :-(.

Zvuk budete počuť až z videa, ktoré ale ešte nemám. To si nechám na neskôr, aby ste sa mali na čo znova tešiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžte používať nasledujúce HTML tagy a vlastnosti: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>