«

»

máj 16 2009

Nové tiahlo pre výhybky Tillig

Asi každému sa raz prihodí, že sa mu ulomí uško na tiahle pre výhybku, alebo ho úplne stratí. Čo v takom prípade – vyrobiť nové. Tu je jeden z možných postupov.

Na výrobu používam DPS (plošné spoje), ktoré sa používajú v elektrotechnike. Dajú sa použiť aj nepodarky z leptania, alebo drobné odrezky. Samotná doska je vlastne viacero vrstiev látky zaliatych živicou a vytvrdených. Takto sa stáva veľmi pevnou. Jej hrúbka býva väčšinou 1,5mm. Vďaka tomu, že sa skladá z niekoľkých vrstiev, dá sa vcelku ľahko rozrezať na tenšie. Ja som dokázal jednu rozdeliť až na 4 časti, z ktorých najtenšia mala hrúbku len 0,3mm.
Na výrobu nového tiahla ju stačí rozdeliť na polovicu. Dostaneme tak asi 0,8mm hrubú dosku, dostatočne pevnú, aby utiahla aj jazyky EW2. Ja používam len spodnú stranu, ktorá je bez medi a je hladká. Touto hladkou stranou potom pôjde tiahlo dole, aby sa ľahko pohybovalo vo výhybke. Tu napríklad delím zvyšok DPS, ktorý mi zostal zo stavby presuvne. Časť s medenou vrstvou je na presuvni a zo zvyšku bude asi 8ks tiahel. POZOR NA PRSTY!!!

Ďalej ju nastrihám nožnicami na plech na tenké, asi 3-4mm široké pásiky.

Na ďalšie dobrúsenie sa dá použiť pilník a zverák, alebo rýchlejší spôsob ručná brúska a klieštiky.ZASE POZOR NA PRSTY!!!

Nakoniec ju stačí skrátiť na požadovanú dĺžku (v mojom prípade na šírku pražcov – tiahlo od prestavníka mám v strednej dierke), naznačiť rozmiestnenie dierok a vyvŕtať priemerom 1mm.

Nové tiahlo je na svete za menej ako 10 minút a toto vydrží podstatne viac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžte používať nasledujúce HTML tagy a vlastnosti: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>